Öğretmenlerden Adaylara Altın Tavsiyeler

Author: tayfun.sener | Date: October 10, 2019“İnovatif Öğretmenler Söyleşisi”, Eğitim Fakültesi B Blok Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Atakum Belediyesi, Eğitim Bir-Sen ve Akademik Düşünce Eğitim Medeniyet Topluluğu (ADEM) tarafından düzenlenen söyleşiye katılan öğretmenler, öğretmen adaylarına meslek hayatlarında kullanabilecekleri 'altın' tavsiyelerde bulundu.

Konferans Salonu’nun tamamen dolduğu söyleşiye; Fizik Öğretmeni Adnan Akyüz, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Berru Sağır ve Fen Bilimleri Öğretmeni Şenol Yıldız konuşmacı olarak katıldı.

Teknoloji ile öğrenme daha etkin hâle geliyor

İlk olarak söz alan Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Berru Sağır, “Sınıfımdaki Teknoloji” başlıklı söyleşisinde öğrencilere sınıfta teknoloji kullanımının öneminden söz etti. Öğrenme kalıcılığının oluşması, ders yapma kontrolünün sağlanması gibi konularda teknolojinin önemini vurgulayan Sağır, teknoloji ile öğrenmenin daha etkin kılındığını ifade etti. Sağır, öğretmen adaylarına kendilerini sürekli geliştirmeleri, yenilikçi ve ufuk açıcı öğretmenler olmaları tavsiyesinde bulundu.

Kendi profesyonel gelişim ağınızı oluşturmanız önemli

“Bir Sır” başlıklı söyleşisinde Fizik Öğretmeni Adnan Akyüz de öğretmen adaylarına, öğretmenliğin püf noktalarını anlattı. Öğretmenliği severek yaptığını ve bunun öğretmenlik mesleği için çok önemli olduğunu dile getiren Akyüz de öğrencilere “Konfor alanından çıkın, organize olun, sınıf kültürü oluşturun, diğer öğretmenlerle iletişim hâlinde olun, yardım isteyin, cesur olun, rahat olun ve en önemlisi de kendi profesyonel gelişim ağınızı oluşturun.” şeklinde tavsiyeler verdi.

Mor İnek her zaman dikkat çeker

Daha sonra söz alan Fen Bilimleri Öğretmeni Şenol Yıldız, “Öğretmenlikte Mor İnek Olmak” başlıklı söyleşisinde meslek hayatında edindiği tecrübeleri aktardı. “Mor İnek” tabirinin ne olduğunu anlatan Yıldız “Mor İnek her zaman dikkat çeker. Buradaki anlamı da ‘farklı olmak’ şeklinde tanımlayabiliriz. Farklı işler üretebilmek, öğrenmeyi kolaylaştırıcı bir unsurdur.” dedi. Öğretmenliğe bakış açısından söz eden Yıldız “Eğlence, espri, akla ve kalbe hitap edebilmek, şaşırtmak, biraz onlar gibi olmak, fark etmek ve farkında olmak, ilgi, rehberlik, coşku, günlük yaşam; bu meslekte her zaman sizlerin işini kolaylaştıracak etkenlerdir.” diye konuştu.

Programın sonunda söyleşide yer alanlara “Katılım Sertifikaları” dağıtılırken mesleklerini severek ve büyük bir heyecanla icra eden konuk öğretmenlere plaketleri takdim edildi.

Öğretmenlerin, sunumlarını sıcak ve samimi bir şekilde yaptığı söyleşiye ayrıca akademik ve idari personeller de katıldı.