Mehmet Akif Ersoy'u Andık


İstiklal Marşımızın ve pek çok ölümsüz eserin sahibi Üstad Mehmet Akif Ersoy, ölümünün  79. yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda anıldı.
 
Mehmet Akif Ersoy'u anlatan video gösterisiyle başlayan anma töreni, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Bayram ve Yard. Doç. Dr. Şeyma Büyükkavas Kuran'ın konuşmalarıyla devam etti.
 
"Akif'e Layık Nesiller Olmalıyız"
Günümüzde Mehmet Akif Ersoy'a daha çok sahip çıkıldığını söyleyen Prof. Dr. Yavuz Bayram, "Mehmet Akif'i anlamak, sevmek ve ona minnet borcumuzu ödemek, ona birtakım güzel cümleler kurmakla sınırlı kalmamalı." dedi. Herkesin yaptığı işlerde çok iyi olarak, emek harcayarak Ersoy'un bize çizdiği hedefte emsale dönüştüğü takdirde üstüne düşeni yapmış olacağını ifade eden Yavuz Bayram, Akif'e layık nesiller olmamız gerektiğinin altını çizdi.
 
Anma töreninde Şeyma Büyükkavas Kuran'ın, Akif'in şiirleri üzerinden sosyal olaylara ve meselelere ne tür çözüm önerileri ortaya koyduğunu inceleyeceğini belirten Yavuz Bayram, bu meselelerin benzerlerinin özellikle kadına şiddet hususunda hala devam ettiğini vurguladı.
 
Şeyma Büyükkavas Kuran'ın, Mehmet Akif'in toplumun genel sorunlarına bakışıyla ilgili konuşmasının ardından anma töreni sona erdi. Törene akademisyenler ve öğrenciler katıldı.