TARİHÇE

Samsun Eğitim Enstitüsü ve Kız İlköğretmen Okulu 22 Ekim 1961 Pazar günü Saadet Caddesi’ndeki geçici binasında 141 öğrencisi ile öğretime başladı. 1961-1962 eğitim-öğretim yılında Eğitim Enstitüsü’nde Fen ve Edebiyat olmak üzere iki bölümde 79, Kız İlköğretmen Okulu’nun birinci sınıfında 62 öğrenci bulunuyordu. Her iki okul bu binada 4 yıl kaldıktan sonra, 1965-1966 eğitim-öğretim yılında, Atakum mevkiindeki yeni binalarına taşındı. Burası 80 dönüm arazi üzerinde 24 dershane, yatakhane, revir, tamamlanmış bir yapım halinde iki lojman binasından oluşan bir kampüstü. Daha sonra bunlara bir spor, bir konferans salonu ile bir de Resim-İş Eğitimi binası eklendi.

 

Bugün Atakum Kampüsü’nde Eğitim Fakültemizin fiziki altyapısını bu binalar oluşturmaktadır. Samsun Eğitim Enstitüsü ilk mezunlarını 1962-1963 eğitim-öğretim yılında verdi ve bu yıldan itibaren ülkemiz eğitimine katkılarını gün geçtikse arttırdı. Okulda kaliteli bir eğitimin yanı sıra, bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinliklere ağırlık veriliyor, eğitsel nitelikli yurt gezileri yapılıyordu.

 

Samsun Eğitim Enstitüsü, başlangıçta iki yıllık yüksekokul iken, daha sonra 1966’da üç yıla çıkarıldı, 1978’de de adı Samsun Yüksek Öğretmen Okulu’na çevrilerek dört yıllık yükseköğretim kurumu haline getirildi. Bu şekilde hizmet verdiği yirmi yıl içerisinde binlerce öğretmen yetiştirdi. 1982 yılı Temmuz’unda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne dönüştürüldü. Beş bölüm halinde, on anabilim dalında lisans düzeyinde eğitim-öğretim yapılıyordu. Eğitim Bilimleri Bölümü, öğretmenlik formasyonu derslerini yürütmekteydi.

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi uzun yıllardır eğitim öğretim hizmetini Atakum yerleşkesinde sürdürmekteyken, 2001 yılında Kurupelit yerleşkesinde Eğitim Fakültesi binasının hizmete açılmasıyla birlikte her iki yerleşkede de hizmet vermeye devam etmektedir.