OMÜ Mezunu Olmak

Yazar: kadir.cenk | Tarih: 15 Ekim 2018

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), farklı kuşaklardan mezunlarını öğrencilerle buluşturmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü ile Mezunlar Koordinatörlüğü, düzenlediği “OMÜ Mezunu Olmak” adlı söyleşiyle yolu OMÜ’den geçen Atakum İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik’i ağırladı.

Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’ndaki söyleşiye; Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Alper Kesten, Temel Eğitim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, Mezunlar Koordinatörü Doç. Dr. Nursel Topkaya, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Söyleşi Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

“Görevimizin farkındayız”

Ardından açılış konuşmasını yapan Temel Eğitim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan OMÜ’nün, son dönemde mezunlarıyla ilgili yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu ve bu amaca yönelik olarak Mezunlar Koordinatörlüğünün daha aktif hâle getirildiğini hatırlatarak “Bizler de Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü olarak bu çerçevede ilk programı gerçekleştiriyoruz. Bundan ötürü ilklerin bölümü olma adına mutluluğumu ve heyecanımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Sayın Rektörümüz, il dışındaki programından ötürü söyleşimize katılamadı, sizlere selamlarını iletiyorum. Türk gençliğinin yarınlara hazırlanmasında çok büyük emeği olan eğitimcilerimizi ve özellikle bu uğurda şehit düşen Aybüke öğretmenimizi ve diğer şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Temel eğitim, malumunuz eğitimin esasını oluşturuyor; hem bilgi donanımı ve hem de kişilik gelişimi açısından çok önemli bir görev icra ediyor. Dolayısıyla görevimizin farkındayız. Siz değerli gençlerimizin de bu bilinçle yetiştirilmesi konusunda değerli hocalarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

OMÜ’nün, Türkiye genelinde olduğu gibi uluslararası ölçekte de başarılı bir performans yakaladığına sevinerek tanıklık ettiklerini belirten Prof. Dr. Çağlayan “Eğitim Fakültesi de bu anlamda ilk akla gelen fakültelerden biri. Üniversitemizin şu ana kadar 170 bin mezunu var. Unvan almış birçok mezunuyla Eğitim Fakültesi, gerek Türkiye’ye gerekse insanlığa önemli katkılarda bulunmaya devam eden önemli fakültelerden biri olarak yolunda ilerliyor.” sözlerine yer verdi.

Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği mezunu olarak bu buluşmanın kendisi için çok anlamlı olduğunu söyleyen Atakum İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik, söyleşisinde kendi hayatından kesitler ve tecrübeler aktarırken temeli insan olan ve insana dokunan öğretmenlik mesleğinin kutsallığına değinerek “Bu yola girdiğimizde ne kadar çok sese kulak verirsek, ne kadar çok uzanan eli tutarsak bunlar yarın elbet karşımıza çıkacaktır. Sizleri de başarılı öğretmenler olarak görmek, en büyük arzumuz.” şeklinde konuştu.

“Issız adanın yerini günümüzde ıssız odalar aldı”

Kendisini dinleyen öğrenmen adaylarına telkin ve tavsiyelerde bulunan Müdür Yetik “Okurken sizi hayata hazırlayacak antrenmanlar yapın; ek işler, ek okumalar, geziler vb. farklı uğraşlara yönelin. Batı ve Doğu kültürlerine düşman olmayın ama koşulsuz hayran da olmayın. Tarihi merak etmeliyiz ancak ona takılıp kalmamalıyız. Sosyal medyadan kopmayın zira günümüzün önemli bir olgusu olarak bu mecra karşımızda duruyor fakat bütün zamanınızı da burada geçirmeyin. Eskiden herkes ıssız adaya gitmekten korkuyordu. Şimdi ise herkes ıssız odalara çekildi, telefon ve bilgisayarlarıyla baş başa. İyi bir nesil istiyorsak dışarıdan bir şey beklemeyeceğiz, öncelikle kendimize bakıp çekidüzen vereceğiz, işte bu kuşağı yetiştirecek olan da öğretmenler.” ifadelerini kullandı.

“Farklı disiplinlerle hayatın farklı noktalarına dokunmuş olursunuz”

Farklı disiplinlerin bireyi zenginleştirdiğine dikkat çeken İlçe Eğitim Müdürü Yetik söyleşisini şöyle sürdürdü: “Ahlak size iyi bir insan olmayı, bilim ise size ayakta kalmayı ve güçlü olmayı öğretir. Sanatla hayatın inceliğine ve zevkine varırsınız, edebiyatla da nezaketi ve derinliği keşfedersiniz. Üniversitede gerçekten boş zamanlarınız olacak. İşte bu boş zamanlarınızı örneğin bizim Halk Eğitim Merkezi’nin ücretsiz kurslarıyla yahut ilçemizde faaliyet gösteren Gençlik Merkezi’nin farklı etkinlikleriyle değerlendirebilirsiniz. İnanın pişman olmazsınız. Aynı şekilde yabancı dilinizi mümkün olduğu kadar geliştirip zenginleştirmeye çalışın. Üniversite yılları çabuk geçer. Dolayısıyla heybenizde ne varsa öğretmenliğe başladığınızda bunları kullanacaksınız. Bu arada anne babanızın duasını da almayı ihmal etmeyin. En önemlisi de uğruna mücadele edeceğiniz bir ideale sahip olun. Yani sürekli insanlık adına bir derdiniz olsun. Çok bencil olmadan bunları gerçekleştirebilirseniz hem kendiniz mutlu olursunuz hem de derdini ve sıkıntısını paylaştığınız insanları mutlu edersiniz.”

Atakum İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik, söyleşisinin sonunda bu fırsatı veren Eğitim Fakültesi ile salondaki öğretmen adaylarına şükranlarını sunarken, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Alper Kesten ve Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan tarafından kendisine, Üniversitede adını yaşatacak olan fidanın sertifikası takdim edildi.